Szumy i martwe piksele

Dzisiaj profesjonalni fotografowie starają się unikać sprzętu, który pomimo głośnej reklamy jest jedynie przeciętny i nie sprawdza się w zawodowym zakresie. Każdy, kto zajmuje się fotografią niezależnie od tego, czy mówimy o profesjonalnym zawodzie, czy tylko pasji musi brać pod uwagę fakt, że sprzęt może generować szumy. Jest to zjawisko bardzo często spotykane w urządzeniach gdzie liczba pikseli, jest po prostu zbyt duża. Standardowa matryca nie pozwala na upychanie pikseli co w praktyce sprowadza się do tego, że ilość szumów jest wtedy większa.

Jak to przedstawia się na fotografii
Jeśli mielibyśmy oceniać zdjęcie z bardziej widoczną liczbą szumów od zdjęcia gdzie te tak zwane szumy są mniej widoczne to zauważylibyśmy, że przekłada się na gorszą jakość. Wyraźne ślady w postaci ziarnistych miejsc psują ogólny odbiór takiego zdjęcia. Zniekształca to wygląd zdjęcia i dlatego też w wielu przypadkach, gdy chcemy zwiększyć liczbę pikseli aparatu producenci starają się stosować mniej tradycyjne matryce, aby ogólny efekt ziarnistości zdjęcia nie był już tak widoczny. Mowa oczywiście o matrycach CCD1/1.8 lub 1/1.6. Po pierwszej obserwacji wyraźnie widać, że są one większe od tradycyjnych matryc CCD 1/1.5. Co ciekawe w wielu przypadkach producenci starają się zwiększyć jakość swoich aparatów poprzez dodatkowe oprogramowanie niwelujące częstotliwość szumów. Zawsze jednak zwracajmy uwagę na wielkość matrycy aparatu. Jeśli aparat ma 15 Mpix, to wtedy nie jest aż tyle potrzebne, jeśli robione zdjęcia będą w formacie A3. Do tak niewielkiego formatu wystarczy w zupełności 2 lub 3 Megapiksele. Co prawda dzisiaj istnieją takie technologie, które przy zachowaniu większej ilości pikseli nie powodują dodatkowych skutków ubocznych, ale takich modeli aparatów jest bardzo niewiele.

Jak zwiększyć liczbę pikseli
Czasem niektóre aparaty umożliwiają na zwiększenie liczby pikseli. Oczywiście trzeba zaznaczyć wyraźnie, że nie są to już naturalne piksele a jedynie sztuczne. Możemy je uzyskać poprzez zjawisko Interpolacji. W odpowiednim procesie procesor, oblicza kolor danego piksela, sugerując się pikselami znajdującymi się w sąsiednich miejscach. W ten sposób następuje skopiowanie wspomnianych pikseli. Matryce w aparatach kompaktowych mają jedną ważną zaletę. Stosunek wielkości wynosi 4:3 czyli taki sam jak w przypadku monitorów LCD co sprawia, że nie musimy obrabiać zdjęcia, aby je prawidłowo wyświetlić na monitorze komputera. Jeśli już jednak, przycinamy fotkę to najlepiej jest to zrobić samodzielnie.

Martwe piksele kiedy się pojawiają
Aparaty cyfrowe posiadające matryce, są narażone na występowanie zjawiska martwych pikseli. Oczywiście nie na każdej matrycy wspomniane martwe piksele są tak bardzo widoczne. Jeśli więc na naszych odbitkach zdjęć czy podczas wyświetlania zdjęć na większych ekranach problem nie występuje wówczas nie powinniśmy się tym przejmować. Niekiedy jednak martwe piksele są w stanie skutecznie utrudnić nam korzystanie z naszego sprzętu. Jeśli są one widoczne na zdjęciach wówczas, możemy wdrożyć procedurę reklamacji danego aparatu. Jak się jednak okazuje i uczy nas życie nie w każdym przypadku taka reklamacja. Zanim udamy się z reklamacją należy najpierw dobrze wyczyścić matrycę a dopiero sprawdzić, czy problem pojawia się nadal. Podsumowując oba zjawiska, mogą się pojawiać w codziennej pracy z aparatem i jeśli nie ma ich nasilenia to nie, są one w żaden sposób uciążliwe. Jeśli jednak sprawiają nam one problemy wówczas, powinniśmy pomyśleć jak rozwiązać kłopot z naszym aparatem korzystając z wyżej wymienionych podpowiedzi.
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.