Fotografia w stylu retro

Vintage Sepia efekt
Warto zauważyć, że mimo wszystko dzisiaj bardzo często powracamy i inspirujemy się nieco innym stylem fotografii. W codziennym świecie cyfrowym coraz bardziej odchodzi się od tego standardu a przecież inspiracja XIX wiecznymi fotografiami to coś naprawdę ważnego, zwłaszcza że nadal są entuzjaści, którzy w tego typu zdjęciach widzą coś bardziej nostalgicznego. Nic więc w tym dziwnego, że niektórzy twórcy fotografii sięgają po tę starą stylistykę, żeby podkreślić wartość zdjęcia jako sztuki. Jest to, co prawda styl retro lub też vintage, ale takie zdjęcia są w stanie wzbudzić nawet większe emocje niż najładniejsza fotografia wykonana w nowym stylu. Tak więc sami widzimy, że podobne zdjęcia mają moc. Styl fotografii retro można łączyć między innymi z sepią oraz innym elementami sprawiającymi, że fotografia wydaje się starsza niż jest. Mamy tu do czynienia z konkretnymi zabiegami, które faktycznie dodają zdjęciu lat.

Jak to wygląda w praktyce
Nie od dzisiaj wiemy, że nawet nowoczesne aparaty cyfrowe mają specjalne funkcje umożliwiające nam tworzenie obrazów o stylistyce czarno-białej albo przynajmniej o kolorze
gdzie dominującą barwą jest wspomniana wyżej sepia. Jednak mimo wszystko zdjęcie wykonane w ten sposób tak naprawdę nie pozwoli nam uzyskać aż taki zachwycający efekt. Wbudowane programy zazwyczaj wypadają blado, jeśli porównamy je z możliwościami stosowanymi przy typowej obróbce w podstawowym programie graficznym. Nie ulega też wątpliwości, że dzisiaj funkcjonuje wiele stron www, które umożliwiają nam zamianę nowego zdjęcia w taki sposób, aby wyglądało na stare. W tych wypadkach jednak nie możemy w żadnym wypadku kontrolować zmian, jakim ulegają zdjęcia a plik wynikowy, jest niewystarczający. Dlatego najlepszym praktycznym rozwiązaniem jest wykonać standardowe zdjęcie, a następnie wykonać konkretną modyfikację samemu. Trzeba się jednak liczyć, z tym że typowa fotografia w stylu retro składa się z wielu różnych elementów. Podstawowym działaniem jest więc wybór konkretnego tematu i typu zdjęcia. Bardzo często do stylu retro sprowadza się fotografię portretowe, gdyż są one najłatwiejsze do zmiany. Wystarczy się przyjrzeć innym starym fotografiom, aby w miarę dokładnie oddać ten sam klimat i zamienić współczesne zdjęcie. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku zdjęć reporterskich czy też plenerowych. W takich sytuacjach ciężko jest oddać ten stary klimat dlatego osoby zmuszone są do wykorzystania kilku drobnych sztuczek tylko po to, aby poprawić w ten sposób jakość zdjęcia. Na co więc zwrócić uwagę przede wszystkim na sam kadr oraz detale, które znajdują się na fotografii. Jeśli robimy zdjęcia plenerowe to musimy je wykonać tak, aby przypadkiem gdzieś w tle nie znalazły się współczesne elementy, które sprawią, że zdjęcia pomimo zmiany na retro nie będzie miało tego samego klimatu. W ten sposób mamy automatycznie możliwość pominięcia rzeczy, które mogą kojarzyć się z naszymi czasami. Zdjęcie ma być retro dlatego też wszystkie elementy niepasujące do tego stylu nie mogą być widoczne. Kolejnym krokiem, jaki musimy zrobić to obróbka graficzna. Jeśli zdjęcie jest kolorowe i współczesne to musimy zdjąć kolor, czyli podać fotografię procesowi desaturacji. Proces ten bez problemu można wykonać po wywołaniu pliku RAW lub modyfikując zdjęcie, gdy znajdzie się w formacie JPG. Oczywiście najlepiej wykorzystać przy obróbce Photoshop, ponieważ tam możemy szybko zmniejszyć nasycenie co, powoduje usunięcie koloru ze zdjęcia. Możemy jednak bez zbędnych ceregieli zastosować od razu funkcję dopasowania i wybrać Czarno-biały odcień. Sami zdecydujemy co wyda nam się lepszym wyjściem najważniejsze, że mamy pełną możliwość regulacji efektu kontrastu. Możemy też bez problemu dodać samą sepię, jeśli dobrze umiemy manipulować kolorami.

Efekty na zdjęciach
Stare fotografie posiadają różne uszkodzenia i niedoskonałości. Żeby uzyskać podobny efekt na stylizowanych fotografiach w stylu retro, musimy pomyśleć o bardziej
zaawansowanej modyfikacji całego zdjęcia. Chodzi tu między innymi o zmianę kontrastu zdjęcia poprzez symulację wspomnianych uszkodzeń. Trzeba dodać między innymi szumy, ziarno, zmatowienie, różne zabrudzenia, uszkodzenia i inne elementy, które świadczyłyby między innymi o wieku samego zdjęcia. Dlatego w tym celu trzeba zastosować różne filtry. Pamiętajmy, jednak że trzeba to zrobić w nieregularny sposób, ponieważ wtedy zdjęcia wyglądają na bardziej autentyczne inaczej nawet osoba mało znająca się na fotografiach pozna się, że jest to tylko modyfikacja. Stare zdjęcia mają również bardzo wyblakły kontrast i często uznaje się to za cechę charakterystyczną. Jeśli więc chcemy upodobnić współczesną fotografię do klimatów retro musimy spłycić kontrast tak, aby wydał się on bardziej wypłowiały. Kolejny raz korzystamy w tym celu z Photoshopa. Jeśli dodajemy ziarno oraz inne drobniejsze ustawienia to zazwyczaj wszystko robimy na wyczucie. Uszkodzenia zabrudzenia czy też inne trudniejsze elementy wymagają jednak korekty specjalisty nie jest łatwo zrobić coś takiego dlatego tylko osoba znająca się na rzeczy jest w stanie oddać taką, a nie inną jakość obrazu. Do tego celu można użyć różnych dodatkowych pędzli do Photoshopa, są one do pobrania w sieci. Jeśli posiadamy różne zniszczone kartki czy też inne zdjęcia z dawnych czasów wówczas możemy spróbować je zeskanować i nałożyć na drugie zdjęcie. Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę na ujęcie, jakie znajduje się na zdjęciach muszą być one podobne, ponieważ inaczej nie uzyskamy właściwego rezultatu.
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.