Publikowanie zdjęć w sieci

Trzeba przyznać, że osoby zajmujące się fotografowaniem bardzo często chcą pokazać efekt swojej pracy innym ludziom. Dzisiaj umieszczanie zdjęć w internecie nie budzi negatywnych emocji ani wyrazów zdziwienia. Po prostu chcemy pokazać dorobek swojej pracy czy to na forum, czy też stworzymy sobie własną galerie do tego celu. Oczywiście profesjonalna fotografia wykonana bardzo drogim sprzętem ma to do siebie, że zdjęcie jest dość duże. Może tak być, że nasze prace, będą ważyć nawet parę Megabajtów a co za tym idzie, będą one ładowały się o wiele dłużej. Osoby nieposiadające szybkiego internetu, zrezygnują wtedy z chęci obejrzenia naszych zdjęć a co za tym idzie cała nasza publikacja, pójdzie na marne. Podobnie sytuacja ma się w przypadku gdy wysyłamy e-mailem komuś nasze prace. Owszem istnieją rozmaite programy do zmniejszania zdjęć jednak ostatecznie, wpływa to także na pogorszenie ich jakości. Jeśli więc chcemy wywołać konkretną reakcję to, powinniśmy nasze zdjęcia zostawić w oryginalnym formacie.

Nowe sposoby optymalizacji zdjęć
Na szczęście żyjąc w XXI wieku mamy o wiele więcej możliwości optymalizacji zdjęć. Sam proces optymalizacji polega na zmniejszeniu ogólnej wielkości pliku zdjęcia przy jednoczesnym zachowaniu jakości. Wtedy tak naprawdę nie musimy zmieniać rozmiarów naszych zdjęć. Standardowy format dla zdjęć JPEG pozwala bezproblemowo regulować jakość i rozmiar całej fotografii, jednak ostatecznie nie możemy się zgodzić na takie działanie. Regulując zdjęcie drastycznie obniżylibyśmy jego jakość co jak wspomniałem we współczesnej fotografii jest po prostu niedopuszczalne. Zamiast tego musimy skorzystać z innych nieco lepszych rozwiązań.

Photoshop
Jest to jedna z wielu dostępnych metod. Photoshop jest o tyle pomocnym programem, gdyż posiada on funkcję optymalizacji zapisu dla webu co, pozwala nam zobaczyć jak będzie wyglądać nasze zdjęcie po zmianach. Dzięki możliwości porównania obu zdjęć widzimy jak na dłoni czy proces optymalizacji nie wpływa na jakość naszych fotek. Maksymalnie możemy jednocześnie porównywać aż 4 zdjęcia na ekranie co, daje nam lepszy podgląd. Potem wystarczy tylko skorzystać z panelu ustawień i zdecydować, do jakiego pliku mamy zapisać naszą odmienioną fotografię oraz zastanowić się, jakie parametry optymalizacji chcemy wykorzystać.

Proces automatycznej optymalizacji przy wielu zdjęciach
Jeśli jednak mamy bardzo dużą liczbę zdjęć do optymalizacji to musimy skorzystać z innego rozwiązania. Najlepszym programem jest darmowe oprogramowanie Easy Thumnails. Co ciekawe program umożliwia nam nie tylko możliwość zoptymalizowania dużej liczby zdjęć, ale również możemy na potrzeby własnej galerii stworzyć bazę miniatur. Jednak zanim zrobimy cokolwiek, należy wybrane zdjęcia skopiować do stworzonego nowego folderu. Jest to wymagany krok, ponieważ program wykonuje operacje, które w efekcie są nieodwracalne. Jeśli więc popełnimy błąd to nie będziemy, mogli już tego zmienić dlatego warto mieć kopie zapasową naszych zdjęć tak na wszelki wypadek. Sam program nie jest szczególnie trudny w obsłudze. Wystarczy tylko zaznaczyć folder, w którym będą pojawiać się i zapisywać nasze przerobione zdjęcia. Następnie w odpowiednim wymiarze regulować parametry procesu. Chodzi o ustawienie maksymalnej wielkości wysokości i szerokości zdjęcia. Następnie mamy kilka innych opcji, które pozwalają nam na dalsze korygowanie zdjęcia. Jeśli chcemy uzyskać w miarę najlepszy efekt to warto ustawić wielkość zdjęć zbliżoną proporcjonalnie do ich rzeczywistych rozmiarów. Dlatego w programie warto ustawić opcję smart wtedy algorytm automatycznie skoryguje wszystkie poprawki.

Na koniec poziom kompresji
Dochodzimy do momentu gdzie w programie możemy pobawić się kompresją zdjęć. Gdy są one zoptymalizowane to o wiele lepiej, jest uzyskać lepszą jakość bez jakichkolwiek strat. Jeśli nie jesteśmy pewni to zawsze możemy stale kontrolować jak wygląda zdjęcie po edycji za pomocą opcji Preview output. Dzięki takim rozwiązaniom publikacje zdjęć w sieci, stanie się łatwiejsza a my jako artyści nie obniżmy jakości naszej pracy.

Photoshop to profesjonalny i cieszący się ogromną popularnością program do edycji grafiki rastrowej, z obsługą kształtów wektorowych
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.