Jak fotografować ptaki

Fotografia zwłaszcza ta ruchoma jest bardzo trudna. Ciężko bowiem uchwycić właściwy kadr, zwłaszcza jeśli nie znamy się tak dobrze na fotografowaniu. Robienie zdjęć ptakom nie należy do prostych czynności nie raz, musimy wykazać się prawdziwą cierpliwością i prawdziwym zaangażowaniem. Jeśli chcemy więc fotografować ptaki to musimy nie tylko rozpoznawać ich różne rodzaje, ale znać także miejsca gdzie najczęściej występują. Wtedy mamy okazję do wykonania jak najlepszego zdjęcia. Obserwacja to podstawa i jednocześnie najtrudniejszy element całego wyczekiwania na okazję do wykonania fotki. Nawet profesjonalni fotografowie wiedzą, że wykonanie dobrego ujęcia ptaka jest bardzo trudne. Na szczęście w nowoczesnym świecie to zadanie ułatwia nam specjalistyczny sprzęt, którym na co dzień się posługujemy.

Dobieramy sprzęt
W wypadku wykonywania takich fotografii, musimy postawić tylko i wyłączne na jasne profesjonalne szkła do aparatu. Zaleca się produkty firmy Canon typu L 300/2.8, 500/4, 600/4 i inne dedykowane konwertery, który dadzą nam możliwość wykonania maksymalnego zbliżenia i dokładności w tym, co będziemy widzieć. Zwiększy to nie tylko samą jakość zdjęć, ale także i pole widzenia. Jednak gdy już znajdziemy odpowiednie szkła do naszego sprzętu, musimy wykazać się jak wspomniano w punkcie pierwszym cierpliwością inaczej nigdy nie zostaniemy polskim fotografem przyrody.

Obserwacja
Nie chodzi więc by wydać kilka tysięcy złotych na sam obiektyw w momencie, gdy nie mamy opanowanego ogólnego przygotowania terenowego. Nawet najlepszy sprzęt nam po prostu nie pomoże w tej sytuacji. Bardzo istotne jest więc doświadczenie i zapoznanie się z terenem gdzie, przebywają ptaki w ten sposób zapamiętujemy miejsca gdzie najczęściej możemy zaobserwować skupiska wielu ptaków. Jeśli opanujemy obserwację do perfekcji to możemy być pewni, że wykonanie zdjęcia stanie się łatwiejsze. W taki sposób będziemy zdobywać rozmaite nagrody na konkursach fotografii przyrodniczej, które będą tak naprawdę weryfikacją wszystkiego, czego się tak naprawdę nauczymy.

Jaki aparat wybrać ?
Tu każdy może mieć dylemat bowiem jedni, wybiorą lustrzankę analogową drudzy cyfrową. Jeśli jesteśmy zwolennikiem dawnych metod to dobrze jest wybrać Canon EOS 7D. Wybór ten przypadkowy nie jest Canon EOS 7D  charakteryzuje się błyskawicznym robieniem serii zdjęć szkoda, tylko że w takim przypadku film kończy nam się bardzo szybko i musimy wykonać zdjęcia praktycznie bezbłędnie. Zdjęcia wykonywane seriami z pewnością są dynamiczne, ale nie zawsze, udaje się uchwycić właściwy efekt a na poprawki nie mamy czasu. Jeśli wybierzemy lustrzankę cyfrową to z kolei też, pojawi się problem z zapisem na kartę a dokładniej z szybkością działania zapisu. Po wykonaniu zdjęcia, będziemy musieli odczekać co z pewnością nie sprzyja dobremu wykonaniu zadania. Problem wiąże się z często występującym zwłaszcza w starszych modelach formatem RAW. W takim wypadku rozwiązaniem może być zmiana formatu zdjęcia lub po prostu zakup najszybszej karty pamięci, jaką tylko obsługuje nasze urządzenie. Pozwoli to nieco skrócić czas oczekiwania a co za tym idzie, uchwycimy o wiele więcej.

Statyw czy inny sposób? 
Na pewno bardzo dużo osób fotografujących ptaki korzysta z zasiadki. Przy taki, wyborze nieodzownym elementem fotografa staje się też statyw z solidną głowicą. Tego typu sprzęt trzeba dobierać pod względem ciężaru naszego urządzenia oraz wielkości obiektywu. Tutaj wybór modelu to tylko i wyłącznie nasza decyzja najważniejsze by w tym wszystkim była stabilność obrazu. Zapamiętajmy zawsze tę zasadę, że stado o wiele trudniej, jest uchwycić niż pojedynczego ptaka dlatego też z czasem, powinniśmy podnosić poprzeczkę coraz wyżej a sprzęt i dobrze dobrany statyw oraz dobra kryjówka na pewno na w tym pomoże. Jeśli chcemy fotografować ptaki dobrze, jest też wybrać porę wiosenną bowiem wtedy ptaki są po prostu bardziej widoczne i charakterystyczne nawet na niebie.
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.