Obiektyw SAMYANG F=10mm f/2.8

Osoby zajmujące się fotografią w szerszym zakresie z pewnością znają obiektyw SAMYANG. Jest to szerokokątne urządzenie o ogniskowej 10 mm i jasności f/2.8 pomimo wielu podobieństw do innych szerokokątnych obiektywów wspomniany model przeznaczony jest do aparatów o matrycach APS-C. Ten szerokokątny obiektyw świetnie spisuje się, jeśli chcemy fotografować wnętrza budynków, krajobrazy, architekturę oraz inne miejsca. Dostosowany jest on do pracy w trybach A i S. Zainteresowanych ucieszy też fakt, że doskonale pasuje on do aparatów Canon EF-S i Canon EF-M równie dobrze spisuje się w sprzętach Samsung NX. Dzięki wspomnianym trybom urządzenie może pracować w trybie tak zwanego priorytetu przysłony lub migawki w zależności od naszego wyboru.

Czym różni się obiektyw od innych modelów
Podstawowa różnica, jaką wyróżniamy to ogólny kąt widzenia. Warto zauważyć, że w przypadku gdy mamy do czynienia z ogniskową 18 mm dla wspomnianych modeli aparatu kąt wynosi około 74 stopnie. Prawidłowo jest to więc jedna z najkrótszych ogniskowych, z jakimi możemy się spotkać w obiektywach do nowych lustrzanek. Dzięki takiemu, a nie innemu rozwiązaniu możemy uzyskać o wie lepszą jakość głębi ostrości, która powstaje w wyniku zastosowania takiego obiektywu. Wspomniana jasność f/2.8 daje nam możliwość wykonywania fotografii o wysokiej jakości nawet przy w niskim stopniu oświetlenia. Oznacza to, że wykonywanie zdjęć wewnątrz budynków czy też w takich zaciemnionych miejscach jak piwnica, czy strych jest teraz możliwe. Co najważniejsze fotki te nie stracą na jakości. Stosowanie jednak tego obiektywu szerokokątnego jest dość specyficzną sprawą. Z tego względu, że sami musimy ustawiać ostrość. Dlatego trzeba mieć trochę doświadczenia, aby dobrze posługiwać się tym modelem obiektywu. Dodatkowo, jeśli korzystamy z aparatu Canon EOS 650D to możemy włączyć tryb Live View. Jest on bardzo pomocny przy wyświetlaniu zdjęcia na monitorach w ten sposób, możemy powiększyć dowolny fragment kadru nawet 10 razy. Opcja ta jest o tyle dobra, że w ten sposób uzyskać precyzyjne ustawienie żądanej ostrości.

Odległość też jest istotna
Jeśli korzystamy z szerokokątnych obiektywów SAMYANG to musimy dobrać odpowiednią odległość od obiektu, który chcemy sfotografować. Dotyczy to zwłaszcza zdjęć gdzie, chcemy uchwycić piękno architektury. Odległość musi być wymierzona nie może być ona zbyt daleka, ponieważ zdjęcie wyjdzie wtedy mało czytelne ani za bliska, będzie się nam wydawało tak jakby budynek się miał przewrócić. Przy zastosowaniu wspomnianego sprzętu o wiele łatwiej jest dostosować obraz dzięki czemu uchwycimy bardzo ładną perspektywę która będzie widoczna na każdej wykonanej fotografii. Podsumowując ten rodzaj obiektywu spisuje się bardzo dobrze w praktycznym wykorzystaniu.
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.