Sprzęt i różne obiektywy w fotografii makro

Gdy wiemy już czym jest makrofotografia warto dowiedzieć się, jaki sprzęt trzeba wykorzystać do wykonania tej techniki. Aparaty specjalistyczne, a przynajmniej większość z nich posiada automatycznie wbudowany tryb makro. Trzeba przyznać, że taka gotowa opcja jest przydana w momencie, gdy chcemy wykonać błyskawiczne zdjęcie obiektu w ruchu może to być na przykład skaczący lub szybko poruszający się owad. Jest jednak ten mały minus, że nie możemy kontrolować ekspozycji ani regulować głębi ostrości w tym trybie aparat wszystkie czynności wykonuje za nas nie ma możliwości skorygowania parametrów, jeśli nam nie odpowiadają. Taka losowość parametrów tak naprawdę nie sprzyja profesjonalnemu podejściu do fotografii makro. Dlatego w pełni profesjonalni fotografowie zawsze wykorzystują specjalne obiektywy przeznaczone właśnie do makrofotografii. Trzeba jednak przyznać, że cena potrafi powalić nie jednego entuzjastę drogiego sprzętu, co gorsza, uważa się je również za mało uniwersalne, ponieważ możemy je zastosować tylko i wyłącznie w makrofotografii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu. 
Przede wszystkim najważniejszym czynnikiem jest skala obrazu do rzeczywistego rozmiaru całego obiektu. Na wiele rodzajów zdjęć wystarczy nam co prawda obiektyw o skali 1:2 czy 1:4, jednak jeśli obiekt jest mały wówczas przydatny, będzie obiektyw w skali 1:1. Drugim kryterium jest odległość przedmiotowa jest to wyznaczenie odległości obiektywu od rzeczy, którą fotografujemy. Im bliżej zbliżymy się do danego obiektu, który obserwujemy, tym lepsze będziemy mieli powiększenie. To jednak nie sprzyja wykonywaniu zdjęć małym owadom, które bardzo szybko mogą uciec, jeśli zbliżymy się na zbyt dużą odległość. Wykonanie zdjęcia może też być utrudnione przez cień urządzenia. Najczęściej spotykane obiektywy makro są stało-ogniskowe. Niektóre modele posiadają jednak zmiennoogniskowy zoom optyczny wyposażony w funkcję makro. Wtedy możemy otrzymać skalę odwzorowania przedmiotu a skali 1:4 lub1:3. Niestety, jeśli mówimy o jakości optycznej to będzie ona zawsze słabsza niż w aparatach ze stało-ogniskowymi obiektywami.

Nie każdego stać na taki drogi obiektyw. 
Jak wspomniano na samym początku sprzęt do wykonywania fotografii makro, jest bardzo drogi. Na szczęście na rynku istnieją też tańsze i bardziej alternatywne rozwiązania. Najczęściej polecaną alternatywną opcją jest wykorzystanie obiektywów M42. Co prawda nowoczesna lustrzanka potrzebuje do sprawnego działania nieco innych rozwiązań. Przede wszystkim musimy wyposażyć się w przejściówkę na gwint M42. Automatycznie stracimy też możliwość korzystania z funkcji Auto Focusu i sami manualnie będziemy musieli regulować ostrość obrazu zdjęcia. Jednak w przypadku makrofotografii nie jest to minus a plus, ponieważ tylko wtedy możemy liczyć na dobrze wykonane zdjęcie. Jednak są też drobne wady przede wszystkim obiektywy M42, mogą być nieco ciemniejsze niż ich wersje dedykowane co w niektórych przypadkach może nam utrudnić nam wykonanie zdjęcia. Mimo wszystko cieszą się one sporą popularnością i wzięciem wśród młodych fotografów.




N/A
Średnia ocena: (1 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.