Fotografia jako ogólny termin

Co kryje się pod pojęciem fotografia?. To zależy od tego, co my sami rozumiemy przez to słowo. Bardzo często przecież wykorzystujemy to słowo a tak naprawdę nie do końca świadomie, wiemy skąd się ono wywodzi. Jego pochodzenie w języku greckim oznacza φως, phōs, D.phōtós– światło;gráphō– piszę,graphein– rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła. Jest to więc zbiór określonych technik, które pozwalają nam na pełną rejestrację wybranego pojedynczego obrazu za pomocą światła w sensie trwałym. Jeśli jednak chcielibyśmy używać słowa bardziej potoczenie to wówczas wspomnielibyśmy nie tyle o wykorzystaniu samego światła ile konkretnych układów optycznych, mimo że nie ą one tak naprawdę wymagane przy rayografii. Rayografia to rodzaj techniki pozwalający na wykonywanie zdjęć i innych obrazów na materiale światłoczułym bez konieczności korzystania ze skomplikowanej aparatury fotograficznej. W tej technice światło odgrywa najważniejszą rolę, ponieważ układa się przedmioty w taki sposób, aby wytworzyły one określony cień. Jest on narzucony co sprawia, że ogólne monochromatyczne obrazy dają nam pewną abstrakcyjną formę wyrazu, która również może być uznana za coś naprawdę ciekawego. Jednak w fotografii ogólnej najczęściej wykorzystuje się standardowo aparat oraz inne urządzenia optyczne. Na tym opiera się głównie praca w tym zakresie.

Fotografia miała różne początki. 
Kiedyś fotograf był osobą bardziej pożądaną niż dziś. Dawniej bowiem nie było tylu dobrych fotografów i ogólnie rzecz biorąc był to spory luksus dla ludzi, którzy mieli sporo pieniędzy na wynajęcie takiej osoby. Najczęściej z fotografem w latach, gdy dziedzina się rozwijała, mieliśmy do czynienia na nielicznych ślubach. Dziś jak nam wiadomo jest to tradycyjna forma utrwalenia tego typu uroczystości, gdyż w zanadrzu mamy przecież zupełnie inne możliwości, które w tamtych latach były jeszcze nie do pomyślenia. Fotografia rozwijała się bowiem latami. Współczesna fotografia ślubna stanowi dla nas zasadniczo pamiątkę ze ślubu. W dawnych czasach było to bardziej spektakularne wydarzenie. Współczesne czasy mają to do siebie, że możemy dzisiaj wybrać inną możliwość archiwizacji tak ważnej daty dla nas, ponieważ mamy do dyspozycji film oraz wiele innych nowoczesnych technologii. Pomimo tego to nadal zdjęcie jest tym czymś szczególnym co pozwala nam uchwycić tę jedną chwilę, przez co jest to dla nas osobista pamiątka na całe życie.

Fotografia w naszym życiu. 
Obecnie fotografia sama w sobie nie odnosi się tylko do jednej określonej dziedziny. Tak naprawdę jest to forma stosowana w wielu konkretnych dziedzinach życia. We współczesnych czasach najbardziej rozpoznawalną formą jest fotografia reklamowa. To właśnie ona pozwala przedstawić w pełny sposób walory danego produktu w o wiele bardziej dosłownym znaczeniu. Jest ona wykonana tak profesjonalnie, że ukazuje nam to w pełni konkretny produkt, przez co my jako ludzie odbieramy tego rodzaju fotografię jako typową zachętę do kupna danej rzeczy. Fotografia nie jest w żaden sposób statyczną dziedziną, ponieważ jej współczesna interpretacja daje nam cały czas nową formę wyrażenia pewnych założeń za pomocą obrazu. W tym wypadku można sobie pozwolić na wiele różnych eksperymentów, które dowodzą, że zabawa obrazem może być ciekawa i jednocześnie prowadzić nas do jeszcze pełniejszego przekazu dla społeczeństwa. Fotografia to jednak także pasja i o tym nie wolno nam zapominać. Zabawa obrazem nie jest tylko i wyłącznie zarezerwowana dla profesjonalistów. Także amatorzy mający pasję i zaangażowanie mogą dzisiaj uchwycić ładne zdjęcia, ponieważ urządzenia rozwinęły się na tyle, żeby ułatwiać nam wykonywanie zdjęć. Oczywiście z ręki profesjonalnego fotografa wszystko wygląda ładniej, ale tylko z tego względu, że wie on jak zastosować poszczególne techniki w praktyce. Podsumowując każdy z nas, może być prawdziwym artystą wystarczą tylko chęci.
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.